Press Enter / Return to begin your search.

Yuri Gulitov – interjú HARSÁNY c. kiállítás (MODEM)

A dizájn az…?

A dizájn egy környezet,  egy légkör, a modern folyamatok része, mint a kortárs művészeté. Számomra az életem része.

Az orosz dizájn, az…? Három fontos név, három érdeme, három hibája. Tegnap, ma és holnap.

Az orosz dizájn iskola – ez egy nemzeti folyamat, amely ma is van, amely a 20-as években jött létre, amikor megszületett maga a jelenség is. A három legfontosabb  név – Liszickij, Favlovszkij, Rodcsenko és Sztepanova. Ez a folyamat ma is nagyon aktív, úgy gondolom, hogy megfelel a mai környezetnek és légkörnek, amit az orosz dizájnerek létrehoznak.

Mit jelent Önnek az orosz avantgárd öröksége?

Az orosz avantgard-egy hatalmas örökség. Számomra ez a tanulmányozás tárgya, mert benne még nem minden kézenfekvő, érthető, sok dolog van, amit még tanulmányozni kell. És bármelyik, az avantgarddal kapcsolatos kiállításra el kell mennem, látni ezt, annak ellenére, hogy a kiállított alkotások nagyon régen készültek el. Disain alapjának nevezhettük, és ez az egyik legfontosabb alap.

Ki hatott legjobban Önre a dizájnerek közül?

Egy nevet nem tudok megnevezni. De vannak olyan alkotok, akik egyedülálló munkáival, találmányaival és az alkotó pályájukkal nagy hatást gyakoroltak az én művészetemre is.

Elég sok ilyen dizájner van.  Nikola Strokszler, Misel Buvie, Misel Fogel, és sok-sok más. Mindegyiküknek van saját stílusa, alkotó pályája, sajátossága., ami mindig érdekes, mindig szeretnénk rájuk figyelni.

Hogyan jellemezné saját alkotói stílusát?

Számomra a legfontosabb az alkotás szabadsága. Ez nem azt jelenti, hogy azt teszem amit akarok, hanem az út keresése, amely ehhez a szabadsághoz vezet. A sztereotípiák, a közhelyek és a divatos dolgok kerülése.  Ezen az úton tart a megfigyelés, főleg az amatőr alkotások megfigyelése, azoké az alkotóké akik, a falakra irkálnak, vagy a magánüzletek feliratai megfigyelése. Egy élet se elég, hogy mindezt végigtanulmányozd! Ez nagyon érdekes és valamilyen formában ezt beépítem munkásságomba.  Ezért sok mindent amit csinálok, kézzel rajzolom meg, ecsettel vagy valami más technikával és csak utána viszem be a számítógépbe.